გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის მთავარი  თემა
ტანსაცმელი  და ფეხსაცმელი. რას იცმევ?
საგანი/პედაგოგი
რუსული ენა/ხათუნა მეგრელაძე
სწავლების საფეხური/კლასი
საბაზო საფეხური/VII კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
22 მოსწავლე/სსსმ მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის აქტუალობა
·         მოსწავლე შეძლებს სათანადოდ იმსჯელოს ტანსაცმელის ფეხსაცმელის შესახებ.
·         მისი სეზონური მოხმარების შესახებ, ნასწავლი ენობრივი ერთეულების გამოყენებით.
·         მოსწავლე იგებს ტექსტის შინაარს და მოიძიებს  საჭირო  ლექსიკურ  ერთეულებს;
·         მოსწავლე შეძლებს ზედსართავს+არსებითი სახელის  მრავლობით რიცხვში ჩასმას;
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
·         მოსწავლე შეძლებს სათანადოდ იმსჯელოს, ტანსაცმელის, ფეხსაცმელის შესახებ ნასწავლი ენობრივი ერთეულების საშუალებით
·         შეძლებს ზედსართავს+არსებითი სახელის მრ. რიცხვში ჩასმას

უცხII.12მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს შემეცნებითი ტექსტი სხვადასხვა თემაზე
უცხ.II.15 მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს კითხვის მიზანი და შესაბამისად გამოიყენოს კითხვის სხვადასხვა ტექნიკა(გაცნობითი, შესწავლითი, ძიებითი)
წინარე ცოდნა
·         მოსწავლე ფლობს საბაზისო ლექსიკას ტანსაცმლის, ფეხსაცმლის წელიწადის დროებთან დაკავშირებით.
·         ფლობს ტექსტზე მუშაობის ტექნიკას, ფლობს გრამატიკულ უნარ-ჩვევებს
შეფასების საგანი და  პროცედურები
მოსწავლეებს ვაფასებ წინასწარ შედგენილი, განმსაზღვრელი შეფასების ჯგუფური მუშაობის რუბრიკის რუბრიკით
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური  რესურსები
წიგნი, დაფა, ლეპტოპი, ბარათები
გაკვეთილის  მსვლელობა და მენეჯმენტი
მისალმება, ორგანიზება-2წთ.

გაკვეთილის A ფაზა-გამოწვევა

აქტივობა- 1-გონებრივი  იერიში-კითხვა-პასუხი-5 წთ
1.რომელი ან როგორი ტანსაცმელი და ფეხსაცმლის, ტარება გიყვართ?
2.წელიწადის რომელ  დროებს  უკავშირებთ მათ ტარებას?

აქტივობა--2.ელექტრონული პრეზენტაცია, ჩვენება--8წთ
მასწავლებელი სთავაზობს  მოსწავლეებს დაათვალიერონ პრეზენტაციაში  მოცემული სურათები და წარმოთქვან ყველა  ასოციაცია რაც ნახატის  დათვალიერებისას გაუჩნდებათ: თბილი ქურთუკი, თხელი მაისური, ყვითელი კეპი, სპორტული  ფეხსაცმელი, ზამთრის  ფეხსაცმელი, ზაფხულის ტანსაცმელი, თავსაბურავები _ 10 წთ

გაკვეთილის  B ფაზა - ცოდნის  კონსტრუირება

აქტივობა 3 მოსწავლეებს  ვყოფ  ჯგუფებად
ჯგუფებს  ეძლევათ  დავალება წაიკითხონ ტექსტი  და ჩასვან  გამოტოვებული სიტყვები მოსწავლეები  გამოტოვებული  სიტყვების ჩასმით  ავსებენ  და აღადგენენ  ტექსტს--10 წთ

გაკვეთილის C ფაზა _ რეფლექსია

ვიყენებ წინასწარ  მომზადებულ ბარათებს რომლებშიც ვთავაზობ  მოსწავლეებს  გადაიყვანონ მოცემული წინადადებები მრ. რიცხვში---5 წთ

მასწავლებელი აძლევს საშინაო დავალებას--შევადგინოთ წინადადებები სადაც გამოყენებული იქნება ზედსართავს+არსებითი  სახელი მრ.რიცხვში---2წთ

მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს შეფასების  სქემის მიხედვით---3წთ

Комментариев нет:

Отправить комментарий